Královna zeleniny

Královna zeleniny

Send by e-mail

 
 
  • Autor: Milan BallíkKdo a kde ji objevil, nevíme. Jedna z prvních zmínek o ní pochází ze Sumeru. Víme však, že jako Ariadnina nit se táhne v širokém záběru využití dějinami prakticky všech částí známého světa. Od jeho počátků až po dnešek.

    Cibule! Nepostradatelná ve farmacii má od pradávna vedle tohoto využití ještě jedno přinejmenším stejně významné uplatnění. Byla a vždy zůstala nezastupitelným fenoménem gastronomie snad všech národů glóbu.



    Začalo to patrně s rozšířením kořenění potravin. Vedle použití soli, která však zdaleka nebyla pro svou cenu široce dostupnou záležitostí. Kdesi kdosi objevil, jak báječně dokáže svým nasládlým, ale i pikantním ostrým výrazem vylepšit chuť všech možných potravin. Krom jiného také pro nenáročnou, spolehlivou a bez dalších úprav fungující skladovatelností, díky níž byla a je použitelná celoročně.

    Během času se stala mimořádnou, později až nepostradatelnou součástí života společnosti. Nástroj balzamovačů a zdroj síly pro stavitele pyramid v Egyptě. Jedno z hlavních dochucovadel jídla ve starověké Číně dnes prakticky v celém světě, to všechno umí cibule.



    Přeskočme teď pár století existence cibule ve světě a podívejme se, kdy a jak se objevila v kuchyních dávných Čech a Moravy. Pro zjednodušení našeho úhlu pohledu vynecháme léčitelství i lékařství.
    Na našem území se  - prý - objevila se římskými legiemi. Od chvíle, kdy se dostala do prostých chalup i zámeckých kuchyní, způsobila v nich doslova revoluci. Od té doby se na našich stolech objevuje ve všech formách. Syrová coby spalovač tuků na chlebu se sádlem a hlavně součást všech zeleninových salátů. Jak jednoduchých - s rajčaty v octovo-olejové zálivce - tak mnohasložkových zeleninových variací. Nemůže chybět u nakyselo nakládaných ryb, nelze si bez ní představit "utopence". Všude tam je její podíl patrný a patří k hlavní chuťové stopě. Stejně je tomu i v teplé kuchyni. Základy snad všech polévek - žampiónová s cibulkou, omáček a gulášů, součást doprovodu pečených mas - pečené kuře na cibuli, i ryb - kapr na cibuli a česneku, to vše je známo jak kuchařům, tak patrně v každé domácnosti. Zkrátka, využití cibule je širokánské.



    Však také proto se cibule u nás vypěstuje bezmála padesát tisíc tun ročně (u celosvětové produkce je to zhruba neuvěřitelných 48 miliard! tun). Spotřeba na hlavu a rok u nás pak činí přes deset kilogramů.
    V rámci odrůdové struktury je v Česku uznáno plus mínus šestatřicet druhů, ozimé i jarní. V rámci tohoto čísla existuje jedna významná skutečnost. V roce 2008 byly vybrané odrůdy cibule českého pěstitele ZD Všestary zařazeny do Rejstříku chráněných označení původu (CHOP). Vedle věhlasné cibule všetatské, která je coby znamenitý český agrární artikl zmiňována již v XVIII. století, se zrodila další významná cibulářská oblast Všestarsko.  

    Je třeba k tématu a významu cibule v Česku říkat více?!

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.