Grilování

Grilování

Send by e-mail

 
 
  • Autor: Milan BallíkNení dnes podstatné, zda si člověk podmanil oheň před půldruhým milionem let, či později. Alespoň ne pro to, co znamenal ve způsobu stravování našich předků. S velkou nadsázkou lze ale říci, že zkrocení ohně předchůdcem dnešního člověka, znamenalo počátek vývoje grilování. 
    V některých zemích, především ve Spojených Státech, se pořádají velké, bohatě dotované soutěže. Ty objíždějí profesionálové neustále na cestách za vítězstvím. 



    My u nás tak daleko ještě nejsme, nicméně, z grilování se stal národní sport. Rodiny často pořádají párty, v jejichž finále často zazní hodnocení, jako: „… taťko dneska jsi to měl nejlepší! Jirka se moc nevyznamenal, a Anča neměla ke grilu vůbec lézt, všechno připálila…“.  

    Jak už řečeno, z grilování je dnes až mánie. Funguje doma, na zahrádce, chatě, ve volné přírodě. I při monstrózních grilovacích dnech, na nichž renomovaní kuchaři odhalují taje úspěšného grilování. 



    Pracuje se na se vším možným, od jednoduchých způsobů na mřížce nad ohništěm, po stroje, které jsou programovatelné na určitý druh a stupeň přípravy toho či onoho. Jsou grily elektrické, plynové, na dřevěné uhlí, na dřevo… Grily velké či malé, do přírody nebo na balkon v sídlištním bytě. Restaurační grily se potom rekrutují především ze tří značek – Bertha, Josper a X-Oven, jež ovládají profesionální grilovací dění v pohostinství. Jedno však nelze oddiskutovat. Hlavním aktérem úspěchu byl a vždy bude člověk se svým odhadem, citem a zkušeností.



    Co se griluje? Maso, vybrané uzeniny, zelenina i jádrové ovce, na grilu můžeme ožehnout také pečivo. Na trhu se objevila kvanta grilovacích klobás v klidném i ostrém provedení. Jsou tu také třeba drahá importovaná masa – pro odvážné, nebo neobvyklé ryby či mořské plody vůbec. A ovšem marinády. Každý, kdo se občas postaví ke grilu, má tu svou, zaručeně nejlepší recepturu. I když ji třeba „smontuje“ ze dvou tří kupovaných druhů. Někdo utopí maso na několik dní, jiný s ním pracuje hned potom, kdy řezy v nálevu jednou dvakrát otočí.  



    Podívejme se i na priority masa podle druhů. Vede – jak jinak – vepřové. Krkovice a žebra jsou hlavními tahouny prodejů. Za ním to po léta bylo drůbeží, ovšem vzrůst jeho ceny, zejména prsou, a větší dostupnost hovězího v širším sortimentu, je odsouvají až na třetí místo. Ke slovu přicházejí „plochá“ masa, tedy flanky. Stále větší podíl pro sebe strhává mleté, populární, ale téměř nedostupná jsou hovězí žebra. Co se ekonomiky týká, jeden z našich největších obchodních řetězců odhaduje nárůst prodejů masa v grilovací sezóně až na 40%. 



    Na závěr ještě to, co možná mělo zaznít jako první, trvání grilovací sezóny. Obvykle začíná na Velikonoce, druhým významným datem jsou Čarodějnice a První máj. Protože ovšem letošní rok byl teplotně mimořádný, začalo venkovní grilování už někdy okolo desátého dubna. 



    Prázdniny a dovolené jsou však bez dalšího vrcholem grilovací sezóny. Ať už se u jedná pouze o rodinu, širší společnost, nebo návštěvu celodenního programu s výsostnými gril mastery u ohniště, vždy je zájmem všech stran, aby byl spokojen každý. Ti, co stojí hodiny za grilem, i ti, kdo stojí fronty na to, aby si správně propečenou, báječně chutnající porci čehokoliv z grilu, jak náleží, vychutnali. A o tom to přece celé je. 

     

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.