Gastronomie sněhem přikrytá

Gastronomie sněhem přikrytá

Send by e-mail

 
 
 • Autor: Milan BallikZima je v pohostinství zvláštním, jaksi dvojakým obdobím. Zatímco restaurace ve městech odpočívají po boomu okolo konce roku, na horách to vře. 

  Letošní zima je, i když nyní poněkud přituhlo, lákavá. Projděme se tedy vybranými podniky, a nahlédněme, pod pokličky. Protože obě varianty pohostinské zimy jsou z určité části o příjezdovém cestovním ruchu, směřujeme náš exkurz k nositelům značky kvality se slibnou budoucností - Czech Specials.  V nadčasovém hotelu Miura s restaurací stejného jména v Čeladné je zimní sezóna s poměrně krátkým dojezdem ke sjezdovkám v plném proudu. Hitem Michala Götha je degustační menu Chuť Beskyd. Uchystané převážně z lokálních surovin od blízkých dodavatelů, a s Göthovou neutuchající kuchařskou vášní dávají vzniknout mimořádným krmím. Salát z jehněčího srdíčka, carpaccio z knedlíků, čerňuchový olej, cizrnová majonéza je kreace, která vás nadchne.   Pavel Václavík v hotelu Lanterna vždy ve své kuchyni rád přivítá opravdová esa. Třeba při lednových medvědích hodech v podání otce a syna Sapíkových. Host si tu nad jejich dušenými medvědími závitky s domácími máslovými noky, nebo Václavíkovou daňčí svíčkovou, s fava fazolemi, liškami, a bramborovými kroketami s mandlemi musí připadat jako v labužnickém ráji.   Stálicí programu krkonošského hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou jsou Gastronomické dny, dedikované šéfkuchaři Jiřímu Švestkovi. I když proběhly už 8. – 10. prosince 2017, svým způsobem otevírají zimní gastronomickou sezónu. Poslednímu ročníku vévodilo prsíčko a stehýnko z mladého kuřátka, připravované na přepuštěném másle s čerstvými bylinkami, podávané na chřestovém pyré s pórkem.  Vpravdě efektní relax nabízí také hotel Port u Máchova jezera. Na jeho hadině si můžete zabruslit. Nebo nad krůtím steakem z chovu v nedalekém Brništi, grilovaným v medu, s lněným semínkem a feferonkou, podávaným na černé čočce bruslaře z okna restaurace pozorovat.  Reprezentantem tradiční české hospody ve třetím miléniu je v Praze dejvický Kulaťák. Dobré plzeňské, řada specialit české kuchyně, dobrůtky k pivu. To vše v působivém interiéru a za velkého zájmu klientely. Zima nezima, tady se dveře netrhnou. Žádaná jsou mezi jiným i grilovaná filátka ze štiky, bylinkové špagety, topinamburové pyré, černý kořen, dýně, kaviár a kerblíková omáčka.     

  Ač bývá zima v pohostinství označována – s výjimkou horských oblastí, jako spící období, je vidět, že se v restauracích stále něco děje. Také proto, aby všechny podniky odstartovaly o Velikonocích s novými menu, ostře nabitými lákavými pochoutkami. 
   

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.