České pivo dnes

České pivo dnes

Send by e-mail

 
 
 • Autor: Milan Ballík
  Sedmnáct subjektů a na osmdesát produktů, to není číslo pro přehlídku nijak zvlášť zajímavé. Když však zjistíme, že za onou sedmnáctkou se skrývají české pivovary, které nabízejí právě osmdesát druhů svých piv, dostane celý podnik docela jiný nádech.

  Jakkoliv Festival piva v Neratovicích zdaleka nepatří k největším, má zvláštní kouzlo. V samém centru města uprostřed nevelkého parku se odbývá v navýsost družné atmosféře, podobné spíš setkání přátel.
  Festival dále nabízí také pohled na naši pivovarnickou scénu, po třiceti letech působení v nových časech. Jak? V jednu chvíli na jednom místě tu narazíte na produkci nejen malých, restauračních či létajících pivovarů. Do této ligy vstoupily také velcí a střední průmysloví obři - v porovnání s těmi výše řečenými. Jak k tomu došlo, a co to pro naši pivovarnickou scénu znamená?  V devadesátých letech minulého věku vstoupily do hry velké nadnárodní skupiny, a začala hra "... škatule, hejbejte se... ". Koupě našich pivovarů střídala jejich prodej a převzetí jinými skupinami. Značky, které desítky, ba stovky let patřily jednomu majiteli – pravda, Vítězný únor v tom sehrál neblahou roli - najednou v krátkém toku času měnily majitele jako o závod.

  Další významný počin přišel na přelomu milénií. Do hájemství 6 velkých pivovarských společností a 29 samostatných pivovarů vtrhly malé. Během dvaceti let přibyly v mnoha variantách, a dnes je jich něco přes čtyři stovky. Svou expanzí svým způsobem donutily i stokrát výkonnější nadkolegy, aby procitli ze své bohorovnosti. Vývoj však jde ještě dále. Některé velké pivovary dokonce navázaly s malými pevnou spolupráci. Ne snad, že by se zalekly, ovšem podchycení generace vyrůstajících konzumentů módními trendovými pivy nelze nechat běžet bez reakce.

  Tohle, a ještě mnohé další se vám mohlo prohánět hlavou, když jste v Neratovicích procházeli "křížovou cestou" od stánku ke stánku. U minipivovaru Čestmír, kde motiv ptačích křídel v logu připomene, že se narodil jako létající, než v lednu 2019 zahnízdil v Brandýse nad Labem, příjemně oslovila klasická česká jedenáctka v polotmavém provedení. Jiné překvapila lehká svěží, šťavnatá APA El Dorado.  Novej Svět - vaří jen americké ejly,  nabídl hned čtyři. Mezi nimi voňavý Orange IPA s tonáží 6,9.
  Znovu zaujal pivovar Konopex. Pokud jste překonali obavu z THC a dopřáli si pohárek, jistě vás překvapila vůně a chuť. Výrazná, chmelovou až nápadně připomínající. Však také obě rostliny jsou z jedné rodiny. A jak je to s těmi obávanými i vzývanými omamnými látkami? Jako u Birellu s alkoholem. Museli byste vypít hektolitry, a patrně by ani tak nic nebylo.

  Pokud jde o klasiku, celý den by se dala pít lahodná chříčská jedenáctka. Dostatečně plná, lehce svíravě hořká, s přiměřeným nábojem CO2.
  S opravdovou ranou přišel pivovar Kaberna. Nebyla to ani osmička Kabrňáček, ani jedenáctka Kabrňák. Ale Hned jedenadvacítka! Jménem Jakub odkazovala na důvod svého vzniku. Šlo o speciální várku na počest prvorozeného vnuka majitelova.

  Za průmyslové pivovary se představil Ostravar s polotmavou třináctkou Taros z řady Speciály ze Spilky, Černá Hora nabídla borůvkový speciál.
  Zvláštní forma spolupráce pak panuje mezi Strakonickým pivovarem a neratovickou restaurací Oskar. Pivovar expeduje sortiment svých piv do jediné restaurace ve městě a širokém okolí. Ukázka toho, jak daleko umí jít pivovar své hospodě naproti.  Pokud jste letos zvolili jiný z pivních festivalů, zkuste napřesrok Neratovice. V komorní atmosféře a za báječné nálady vám zde pravděpodobně znovu nabídnou doširoka otevřenou vzorkovnici produkce českého pivovarnictví se zástupci z celého jejich spektra.
   

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.