Česká hospoda, fenomén každé doby

Česká hospoda, fenomén každé doby

Send by e-mail

 
 
  • Autor: Milan BallikNebyly to jen nálevny, zřízené za účelem pořízení si lehké či vyšší podnapilosti. Odedávna se zde formovaly programy prvních hnutí či stran, ve stínu jejich píp procitaly múzy. Herci se studenty, umělci s dělníky v nich nacházeli společnou řeč. U stolu štamgastů s cedulkou „starostovo“ se kuly pikle komunální politiky. Ochotníci tam dávali svá představení, u muziky se právala chasa o děvčata. Řeč je o legendárních českých pivnicích, které existovaly už ve středověku a fungují dodnes. 



    Jejich počet, jakkoliv je to proti logice, roste. To proto, že díky volání po příbězích z minulosti vyvolalo boom pátrání. Majitelé podniků hledají v análech, agentury prozkoumávají archivy, aby nalezli sebemenší zmínku, jediné datum. Na tom potom vystaví legendu, která, je-li vybudována alespoň trochu poutavě, dokáže přilákat davy. 

    Jedna taková restaurace sídlí v budově Univerzity Karlovy v Celetné. Je tam již dlouho, dokonce předlouho. První zmínky hovoří o existenci pivovaru a hospody zde už někdy od poloviny patnáctého věku. Přede dvěma lety noví provozovatelé vystavěli uvnitř minipivovar, sáhli do zásobárny receptů české klasiky… Samozřejmě, pomáhá jim lokace na trase Královské cesty, ale sama o sobě by nestačila. Opřeli se proto do marketingu, a výsledkem je podnik, který si každý den získává nové příznivce. 



    Veleznámá pivnice s úžasnou zahradou pod korunami kaštanů – také s vlastním pivovarem, stojí v ulici Křemencově a nese datum první zmínky z roku 1499. Díky existenci, kterou nepohřbily neblahé „padesátky“ ani další smutná léta, nemívá o hosty nouzi. Hlavně díky velebené tmavé třináctce, která se tu s malými obměnami vaří od roku 1843. Považte jen, jak mocná by byla řeka příjemně pitelného, ani sladkého ani hořkého řízného moku tělnaté chuti, která už protekla hrdly žíznivých hostí..



    Podnik s věkovitým letopočtem 1466 stojí i Na Perštýně. Kmenovým pivem je zde vyhlášený ležák z jihočeské metropole. Ovšem před časem tu vznikl mini-, možná spíš mikropivovar, který se chlubí nejsilnějším nefortifikovaným pivem na světě. Vedle hvězdné dvanáctky, která je tu hlavním magnetem, sem za třiatřiceti voltovou raritou přicházejí kovaní milovníci i odborníci. On vůbec onen pivovárek s nepatrným výstavem nabízí nevšední piva. Vedle zmíněného superstrongu je jich zatím devět, která se vaří ke speciálním událostem nebo ročnímu období. 



    Další pivnice, i mnohem mladší, si pozici mezi legendami dobyly kvalitou péče o pivo, mimořádnou atmosférou tím, že i ony jsou poskytovateli nejlepších tradic české pivní kultury. Pravidelně v nich narazíte na zástupy turistů toužících na vlastní kůži zjistit, co ti vlastně čeští sládkové dokážou.  

    Jistě se k nim vrátíme, teď si však připomeňme alespoň jedinou. Vlajkovou loď národního pivamilství v Husovce. Za denně plný dům rezervací, beznadějné fronty před otevřením asi však nejvíc mluví to, že se tam za Bohumilem Hrabalem vydal s Václavem Havlem i Bill Clinton. V tom čase úřadující prezident USA. 

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.