Čerstvější než čerstvé?

Čerstvější než čerstvé?

Send by e-mail

 
 
 • Autor: Milan BallikSlunce už má vcelku sílu, astronomické jaro klepe na dveře. Na to v zástupu čekají první druhy jarní zeleniny, aby znovu otevřely nabídku čerstvých produktů. Přece jen si však musíme ještě nějaký čas počkat. Stále jsme v sezóně, jež patří sortimentu produktů mražených.
  Jak je to vlastně s mraženou zeleninou a produkcí vůbec, kterou jedni a priori zatracují a jiní na ni nedají dopustit? Než se tedy pustíme do průzkumu sortimentu, dovolte pár slov o kvalitě.
  S ohledem na finální vlastnosti vybrané odrůdy, pečlivě kontrolované během růstu, šetrně sklizené v optimálním stádiu, rychle zpracované a podle všech pravidel zmrazené, takový je stručný životopis mražených komodit. Lhostejno jakých, postup je až na detaily shodný.
  Jedním z nejúdernějších faktů je zachování obsahu vitamínů a všech živin. Po čtyřech měsících skladování při mínus dvanácti stupních Celsia klesá množství vitamínů na 45%.   Při skladovací teplotě
  -18oC je to třeba u fazolových lusků 85%,  hrášek udrží dokonce stoprocentní obsah. Při zmražení na
  -29oC si lusky, a jistě i mnoho dalších produktů, uchovají původní kvantum vitamínů po celý rok. Netřeba dodávat více, předpokládám.
  Surovina je očištěná, pokrájená a krátce zblanšírovaná, šokem zmražená a poté znovu elektronicky zkontrolovaná optickým sortérem. Pro gastronomii veledůležité vlastnosti  - vůně a chuť, zůstávají. Rychlé hluboké zmrazení zabrání jejich úniku i jakýmkoliv jiným změnám kvality. 
  Teď k sortimentu. Je rok od roku širší a roste s tím, jak se mění pohled na mrazem ošetřené potraviny. Vedle obvyklých druhů zeleniny potom špenát, kapusta, pórek, Někde zařadili do portfolia i chřest, jinde exotické ovoce. Pro pekaře jsou zvlášť v „koláčovém“ období výhodou vypeckované půlené švestky. Objevily se zmrazené dýně – pochopitelně ne celé -  zájem vyvolala i směs exotického ovoce.
  Zvláštní kapitolou jsou zeleninové směsi. Je jich řada druhů a patří k populárnímu sortimentu, zejména v kolektivním účelovém stravování. Představte si krájet kupříkladu zeleninu pro polévkovou směs na julienne pro stovky porcí. O tuhle práci vás mrazírny připraví, a domnívám se, že nebudete litovat. Stejně tak atraktivní kombinace zeleniny pro přípravu wok jídel. Kolik jen je tam druhů! Ve zmrazené variantě ji dostanete nakrájenou s efektem vlnek na řezu, úžasně barevnou a lákající. Dále se v posledním čase stále více objevují zmrazená hotová jídla na bázi zeleniny nebo ovoce.
  Nemohu pomlčet o chytlavé finese v sortimentu třídy extra jedné známé značky, určené pro retail. Je prajednoduchá, ale funguje. Kdykoliv vidím něco z té řady v průhledném sáčku – to je ta finta – mám chuť se do toho pustit ještě v prodejně. Zvlášť když se jedná o ovoce.
  Zkrátka, zmrazenými produkty nic nezkazíte. Pokud je ovšem po cestě nerozmrazíte. V ten moment totiž zmizí hodnoty a kýžený efekt je ten tam.
  Zkuste si připravit pokrm ze zmraženého produktu. Sami poznáte, kolik pravdy je ve zvědavost provokujícím hesle - čerstvější než čerstvé!
   

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.