Uplynulé události

Dožínky v Bystřici nad Pernštějnem

Dožínky v Bystřici nad Pernštějnem

Send by e-mail
 • Poslední srpnový víkend 29. 8. – 30. 8. ožije bystřické centrum Eden tradičními Dožínkami. Nejrušněji bude v Horácké vesničce, kde zahraje cimbálová muzika, vystoupí dětský soubor Groš, udržující horácké folklorní tradice, a k ochutnání bude nespočet regionálních potravin spjatých s koncem žní. Tím však nabitý víkendový program zdaleka nekončí.

  Dožínky jsou příležitostí pro společné oslavy a zároveň poděkováním za úrodnou sklizeň. Na edenských Dožínkách nejenže návštěvníci zažijí mnohé z tradičních zvyklostí, které se během dožínkových oslav konaly, ale také z dobových fotografií a vyprávění zjistí, jak vypadaly dožínky na Vysočině a čím se lišily od zbytku České republiky.  

  Nebude to ale jen o oslavách a hodování, i když jsou připraveny výborné koláče, degustační menu a spousta dalších jídel. Aktivní zájemci si sami vymlátí obilí cepem, vyfoukají jej a umelou si z něj vlastní mouku, aby si z ní poté mohli v připravené peci upéct buchty. Sklizeň zkrátka poputuje z pole rovnou na talíř.

  K vidění bude i to, jak se dříve obilí sekalo kosou a vázalo do snopů, stejně jako pozdější zemědělské stroje, které při žních vypomáhaly a sklizeň hospodářům do velké míry ulehčily.

  Krojované páry uvítají všechny návštěvníky hned u vstupní brány, místní chasa poté nasedne na vyzdobený koňský povoz, přejede do Horácké vesničky, kde se v sobotu odehraje hlavní program, a s poděkováním odevzdá hospodáři dožínkový věnec z obilí a polního kvítí. Do chaloupek se vrátí řemeslníci a hlavní nádvoří ozdobí květinový trh.

  kde?

 • Centrum Eden, Bystřice nad Pernštějnem

  kdy?

 • 29. 08. 2015 - 30. 08. 2015

  postup

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  -

  Ingredience

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.